رفوی فرش یک تکنیک کاملا تخصصی و آمیزه‌ای از مهارت و هنر استادکار رفوگری است. برای دیده نشدن محل رفوگری لازم است تا ترمیم محل آسیب دیده با ظرافت هرچه تمام‌تر انجام شود. این کار به مهارت و تجربه بسیاری نیاز دارد. افراد شاغل در این حرفه همگی از متخصصین صنعت فرش بافی به شمار می‌آیند و تجربه فراوانی در این زمینه دارند. در ادامه نکات مهمی درباره هنر رفوگری فرش ماشینی و دستبافت را با شما در میان خواهیم گذاشت.

رفوگری فرش چیست؟

به مجموعه عملیات ترمیم و مرمت فرش برای رفع هرگونه ایراد از جمله کجی، پارگی و سوختگی فرش رفوی فرش می‌گویند. معمولا برای تعمیرات جزئی از ریشه بافی و تعمیر شیرازه فرش استفاده می‌شود و چنان چه حجم آسیب دیدگی بالا باشد باید از روش‌های مرمت فرش به صورت تخصصی استفاده شود. رفوی فرش هنری است که پس از قالی بافی ایجاد شده و مکمل آن به حساب می‌آید. قیمت رفوی فرش در مقابل ارزش فرش بسیار کم و ناچیز است؛ پس چنان چه نیاز به رفوی فرش گرانبهای خود دارید، برای انتخاب رفوگر نهایت دقت را به کار گیرید. در این زمینه می‌توانید به متخصصین مجرب همشهری اعتماد کنید و فرش سوخته یا پاره خود را در نهایت سلامت و زیبایی تحویل بگیرید.

در بخش رفوی فرش چه خدماتی ارائه می‌شود؟

در ادامه با خدمات قابل ارائه در بخش رفوگری همشهری بیشتر آشنا خواهیم شد:

لکه برداری

در صورتی که در اثر شستشوی نادرست رنگ‌های فرش با یکدیگر دچار تداخل شده‌اند، جداسازی رنگ‌ها و پاک کردن رنگ به صورت تخصصی در قالیشویی همشهری انجام خواهد شد.

رفوی فرش سوخته

رفوی فرش سوخته یکی دیگر از خدماتی است که در بخش رفوگری قالیشویی همشهری به صورت حرفه‌ای انجام می‌شود تا آثار هرگونه سوختگی را از روی فرش از بین ببرد.

ترمیم ریشه فرش

رفو و ترمیم ریشه فرش علاوه بر زیبایی، موجب افزایش طول عمر فرش نیز می‌شود. ترمیم ریشه فرش امری بسیار تخصصی است و باید حتما توسط افراد مجرب انجام شود.

رفوی فرش پوسیده

یکی از ایرادات شایع فرش‌ها، پوسیدگی فرش در اثر استفاده نادرست یا استفاده بیش از حد است. رفوی فرش پوسیده باید با نهایت دقت انجام شود تا محل پوسیدگی به خوبی پوشش داده شود و هیچ اثری از پوسیدگی باقی نماند.

رفوی فرش‌های ابریشمی

فرش‌های دستبافت با انواع مختلف کلاف‌ها مانند کلاف پشمی، پنبه و یا ابریشم بافته می‌شوند. این فرش‌ها جزء گرانبهاترین فرش‌ها هستند و به انواع گوناگونی چون چله ابریشم، تمام ابریشم، چله و گل ابریشم دسته بندی می‌شوند. فرش‌های ابریشمی به علت ساختار فیزیکی خاص خود در مقابل عوامل خارجی بسیار آسیب‌پذیر هستند؛ بدین جهت ممکن است به علل مختلف دچار آسیب‌ها و ایراداتی شوند. به همین جهت رفوی فرش ابریشم نیز یکی دیگر از خدمات بی‌نظیری است که توسط قالیشویی همشهری ارائه می‌شود.

خدمات تخصصی رفوی فرش در قالیشویی همشهری

چه زمانی فرش به رفو نیاز دارد؟

دو دلیل اصلی و بسیار مهم برای رفوی فرش وجود دارد:

کهنگی فرش

گذشت زمان و استفاده زیاد از فرش باعث می‌شد تا فرش‌ها به تدریج کهنه و پوسیده شوند. همچنین رفت و آمد زیاد باعث ایجاد اصطکاک و آسیب تدریجی خواهد شد. از عوامل دیگری که فرش را پوسیده می‌کند، وجود رطوبت است. فرش‌هایی که در محیط‌های مرطوب قرار دارند بیشتر در معرض خطر پوسیدگی قرار دارند. در این حالت امکان رنگ پریدگی در فرش و از هم گسستگی تار و پود فرش وجود دارد.

اتفاقات پیش‌بینی نشده

از عوامل دیگری که موجب آسیب فرش می‌شوند، اتفاقات پیش‌بینی نشده مانند ریختن رنگ و یا پس دادن رنگ فرش، بید زدگی، سوختگی، پارگی و ... است که می‌تواند باعث ایجاد آسیب و نیاز به رفوگری شود.

مراحل رفوی فرش در قالیشویی همشهری

در اینجا قصد داریم شما را با مراحل رفوگری تخصصی انواع فرش ماشینی و دستبافت در قالیشویی همشهری آشنا کنیم.

  1. مرحله اول: در این مرحله شیرازه دوزی انجام می‌شود. متخصص رفوگری با انتخاب نخ متناسب با شیرازه اصلی شروع به ترمیم شیرازه آسیب دیده می‌کند. یکسان بودن رنگ نخ انتخابی با شیرازه فرش الزامی است زیرا در صورت عدم هماهنگی، بی‌نظمی در فرش ایجاد شده و از زیبایی فرش کاسته می‌شود.
  2. مرحله دوم: در این مرحله پل‌سازی انجام می‌شود. در صورت آسیب دیدن چله فرش، باید تمامی چله‌ها را با نخ یکسان ترمیم و بازسازی نمود.
  3. مرحله سوم: در این مرحله رفوکاری باید متناسب با نوع خسارت انجام شود. مثلا بیدخوردگی یکی از سخت‌ترین موارد رفوگری می‌باشد. برای ترمیم آن باید فرش از هر دو طرف ترمیم شود. رفوگری فرایندی بسیار تخصصی است و به صرف زمان زیادی احتیاج دارد.

ما در قالیشویی همشهری، با داشتن کارگاه‌های تخصصی رفوکاری و بهره بردن از متخصصین با تجربه مفتخریم تا به عنوان بهترین و حرفه‌ای‌ترین قالیشویی در شهر تهران، به همشهریان عزیز ارائه خدمت نماییم.

هزینه رفوی فرش به چه عواملی بستگی دارد؟

هزینه رفوی فرش به عوامل بسیاری بستگی دارد. نوع و مقدار آسیب دیدگی یکی از عوامل موثر در تعیین هزینه رفو کردن فرش است. به طور مثال هزینه رفو کردن فرش پوشیدگی با هزینه ترمیم فرش ابریشمی کاملا متفاوت است. مورد بعدی دستبافت و یا ماشینی بودن فرش است. قطعا قیمت رفوی فرش دستبافت از فرش ماشینی بیشتر است. زیرا رفوی فرش ماشینی توسط دستگاه انجام می‌شود؛ اما رفوی فرش دستبافت حتما باید به صورت دستی و توسط رفوگران ماهر انجام شود. همچنین جنس فرش نیز در تعیین قیمت موثر است. در این زمینه می‌توان گفت هزینه ترمیم فرش ابریشمی بسیار بیشتر از سایر فرش هاست.
همچنین هر چه میزان و عمق آسیب دیدگی بیشتر باشد طبعا زمان بیشتری برای ترمیم نیاز است و همین امر موجب افزایش نرخ خدمات رفو خواهد شد.

رفوی فرش توسط رفوگران ماهر در قالیشویی همشهری

قالیشویی همشهری، پیشرو در هنر رفوی فرش‌های آسیب دیده!

قالیشویی همشهری با بهره‌گیری از رفوگران مجرب و متخصص خود توانسته است به محبوب‌ترین قالیشویی از نظر همشهریان عزیز و همچنین یکی از نام‌های ممتاز در عرصه رفوگری انواع فرش تبدیل شود. این مجموعه توانسته هنر رفوگران ماهر خود را برای احیای انواع فرش‌های کهنه، سوخته و آسیب دیده شما به کار گیرد و بالاترین میزان رضایت‌مندی مشتریان عزیز را به دست آورد.
خدمات بی‌نظیر و با کیفیت قالیشویی همشهری باعث شده است تا قالیشویی همشهری به عنوان بهترین و درجه یک‌ترین قالیشویی شهر تهران انتخاب شود و مشتریان عزیز ما فرش‌های خود را با اطمینان خاطر جهت رفو و ترمیم به ما بسپارند.
جهت ثبت سفارش می‌توانید با یک تماس با کارشناسان مجرب ما در ارتباط باشید.